Az Árpádok felemelkedése

— Dokumentumfilm

Minden nép számára felemelő lehet megismerni a kezdetek történetét, nem csoda, hogy már középkori krónikásaink is fontosnak tartották a magyarság első történeteinek lejegyzését. A mindenkori társadalom emlékezetében élénken élnek a mondák, a turulmadár, vagy éppen a csodaszarvas mítoszai. Az Árpádok felemelkedése című dokumentumfilm azonban – a regéken túl – neves szakemberek közreműködésével tudományos ismeretterjesztő módon tárja a néző elé a magyarság korai történelmét.

Az alkotók ellátogattak egy alföldi ásatásra is, ahol a régészek éppen egy 10. század végi letelepült magyar közösségre bukkantak. A filmben továbbá számos honfoglaláskori lelet is bemutatásra kerül, hiszen a használati eszközök, – legyen szó fegyverekről vagy éppen tarsolylemezekről – egytől-egyig beszédesek lehetnek az utókor számára. A filmben választ keresünk arra is, hogy miért is lehetett a kor világbirodalmával szemben ütőképes a magyar haderő, ahogy arról is, hogy miként emelkedhetett fel az Árpádok nemzetsége.

Álmos és Árpád vezérek páratlan államszervezési ismereteiknek köszönhetően születhetett meg már Etelközben a magyar államiság, s minden nehézség ellenére sikerrel át is tudták azt költöztetni az új hazába. De nem csupán a Kárpát-medence volt a hét vezér elsőszámú célpontja. Dokumentumfilmünkben Álmos és Árpád nyomába eredünk, hogy megismerjük az ősök világát, hagyományait és azt, hogy miként is jutott el a magyar nép a Kárpát-medencébe.  Az Árpádok döntései – a nyugati világhoz való csatlakozással és a kereszténység felvételével – valójában mind a mai napig meghatározóak a magyarság számára. Az alkotók fontosnak tartották, hogy rekonstruálják és bemutassák a lovasnomád életmód mozzanatait, így az illusztrációs jelenetek a korszak jeles hagyományőrző egyesületeivel együttműködésben készültek el, Mestellér János, Tompa Balázs, Kiss Attila és Déri Barnabás közreműködésével. A film kiemelt szakmai partnerei voltak: a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, az Anda Lovas Sport Egyesület, a Foedus Orientalis Kulturális Egyesület, a Károly Róbert Középkori Történelmi és Kulturális Hagyományőrző Egyesület, a Zengő Nyíl Íjászegyesület, valamint Apátistvánfalva Önkormányzata.

A filmben megszólaló szakértők:

Sudár Balázs, Zsoldos Attila, Bácsatyai Dániel a Bölcsészettudományi Kutatóközpont történész munkatársai, B. Szabó János a Budapesti Történeti Múzeum történésze, Csáji László Koppány kulturális antropológus, Révész László a Szegedi Tudományegyetem régészprofesszora, Szenthe Gergely és Soós Bence a Magyar Nemzeti Múzeum régészei, továbbá Cs. Andrási Réka a Türr István Múzeum régésze és Szilágyi Krisztián Antal régész.

A dokumentumfilmet az Erdély ég és föld között című sorozatot jegyző Csillagos Ötös Kft. gyártotta, producere Takó Sándor, forgatókönyvírója-rendezője Bárány Krisztián, szakértője Sudár Balázs, narrátora Csernák János, zeneszerzője Cseh István, vezető vágója Bárány Dániel, a rendező munkatársa Bárány Cintia Dóra voltak.